Katalog technologiczny

Tytuł:

Urządzenie do diagnozy i leczenia szumów usznych

Status ochrony:

Patent europejski nr EP3498166

Przedmiot:

Terapia w formie usługi medycznej z wykorzystaniem innowacyjnego wzbudnika pola magnetycznego, który stanowi element zestawu do stymulacji elektrycznej i magnetycznej ucha w szumach usznych. Terapia polega na stymulacji drogi słuchowej prądem zmiennym lub polem magnetycznym o indywidualnie dobranych parametrach z zakresu częstotliwości słyszalnych ucha ludzkiego (tj. 20Hz-20000Hz, prądem zmiennym w zakresie 0-2mA, polem magnetycznym 0-28mT).

Korzyści:

Technologia zapewnia uzyskanie efektu technicznego w postaci zwiększonej koncentracji bodźca elektrycznego lub magnetycznego w okolicy stymulowanych struktur tj. ślimaka oraz nerwu słuchowego dając przy tym dużo lepsze efekty terapeutyczne.

Nie ma na rynku polskim ani zagranicznym urządzeń dedykowanych wyłącznie terapii szumów usznych, łączących stymulację elektryczną i magnetyczną ucha.

Etap prac:

Rozwiązanie składa się z następujących elementów: program komputerowy,

stymulator generujący bodziec elektryczny i magnetyczny, innowacyjny mikro-wzbudnik pola magnetycznego,

słuchawka wyposażona w system utrzymujący elektrodę i cewkę w uchu, dodatkowe wyposażenie do diagnostyki (odwzorowania parametrów szumy usznych).

Wykonane badania to m.in.: badanie bezpieczeństwa elektrycznego w Ośrodku Badań Atestacji i Certyfikacji OBAC, badanie kompatybilności elektromagnetycznej oraz wstępne kliniczne.

Zastosowanie:

Urządzenie przeznaczone jest do przeprowadzania elektro lub magnetostymulacji ucha metodą nieinwazyjną – wprowadzając cewkę lub elektrodę do przewodu słuchowego. W tej metodzie elektroda stymulująca umieszczona jest w przewodzie słuchowym zewnętrznym, wypełnionym roztworem soli fizjologicznej. Elektroda bierna umieszczona jest na czole w linii pośrodkowej ciała. Stymulacja polem magnetycznym wykonywana jest analogicznie – za pomocą mikro-wzbudnika umieszczanego również w przewodzie słuchowym. Dzięki takiej lokalizacji cewki i elektrody aktywnej maksymalnie zbliżamy bodziec leczniczy do efektora (którym jest ślimak i nerw słuchowy) uzyskując optymalne natężenie w tych rejonach.

Kontakt:

@: jaroslaw.kowalewski@umed.lodz.pl tel.: 797 604 075

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.