Radiofarmaceutyk diagnostyczny do obrazowania poziomu cholinoesteraz, sposób jego wytwarzania oraz jego zastosowanie.
Radiofarmaceutyk diagnostyczny do obrazowania poziomu cholinoesteraz, sposób jego wytwarzania oraz jego zastosowanie.
Pat.236172
Wynalazek stanowi radiofarmaceutyk diagnostyczny oparty na pochodnej takryny N-(1,2,3,4-tetrahydroakrydyno-9-yl)nonano-1,9-diamina (Tac(9)), związku charakteryzującym się lepszą biodostępnością niż sama takryna, stosowana w terapii choroby Alzheimera. Związek ten połączony z odpowiednim ligandem (np. HYNIC, DOTA, DOTAGA, NOTA, NODAGA – cząsteczką wiążącą kation radionuklidu) tworzy biokoniugat, który po wyznakowaniu radionuklidem tworzy diagnostyczny radiofarmaceutyk. Preparat taki wprowadzony do organizmu gromadzi się w ogniskach chorobowych, w przypadku prezentowanego wynalazku w obszarach mózgu o podwyższonym poziomie enzymu AChE. Intensywność emitowanego promieniowania podczas badań metodą SPECT (Single-Photon Emission Computed Tomography, przy użyciu preparatu zawierającego emiter promieniowania gamma) lub PET (Positron Emission Tomography, przy użyciu preparatu zawierającego emiter promieniowania beta plus), umożliwia precyzyjną lokalizację źródła promieniowania (radionuklidów) – lokalizację obszarów mózgu objętych neurodegeneracją.
Radiofarmaceutyk diagnostyczny pozwala na precyzyjne określenie obszarów mózgu objętych neurodegeneracją. umożliwiające diagnozę choroby Alzheimera w bardzo wczesnym jej etapie, na kilka lat wcześniej zanim pojawią się wykrywalne objawy morfologiczne, możliwe do zdiagnozowania standardowymi metodami diagnostycznym. W efekcie pozwoli to na wcześniejsze podjęcie terapii, co bezpośrednio przekłada się na skuteczne spowolnienie rozwoju tej choroby.
Powstający kompleks cząsteczki radiofarmaceutyku – radionuklidu, po przyłączeniu do wybranej biologicznie aktywnej cząsteczki nie zmienia jej właściwości biologicznych. Ponadto podawanie pacjentom nanogramowych ilości radiofarmaceutyku nie wpływa na normalne funkcjonowanie organizmu, dlatego nie ma praktycznych przeciwwskazań z punktu widzenia toksyczności preparatu. Związek charakteryzuje się praktycznie 100% stabilnością w surowicy ludzkiej i płynie mózgowo-rdzeniowym, posiada wysoką aktywność biologiczną względem odpowiednich enzymów oraz wystarczająco dobrą zdolność przekraczania bariery krew-mózg. Jest łatwy do syntezy i nie wymaga stosunkowo dużych kosztów, dzięki czemu może być szeroko dostępny.
Prace są na etapie badań przedklinicznych
Wczesna diagnostyka choroby Alzheimera.
@: sylwia.grzelak@umed.lodz.pl, tel.: 502 447 575