Biobank jest miejscem, w którym gromadzone są i przechowywane materiały biologiczne (surowica, płyny ustrojowe, zamrożone komórki, próbki DNA i mRNA) pochodzące od dawców. Dysponuje miejscem do przechowywania do 170 000 próbek w zamrażarkach niskotemperaturowych (-800C) oraz do 9 500 próbek przechowywanych w ciekłym azocie (-1960C) lub oparach ciekłego azotu. Biobank HARC jest monitorowany 24h /7 dni.
Główną ideą Biobanku jest zgromadzenie jak największej puli materiału biologicznego, który w przyszłości będzie mógł być wykorzystywany przez wszystkich pracowników naukowych Uniwersytetu Medycznego w prowadzonych przez nich badaniach (np. chorób cywilizacyjnych, starzenia, chorób o podłożu alergicznym, autoimmunologicznym i innych). Im większa ilość zgromadzonego w Biobanku materiału biologicznego, tym lepsza jakość prowadzonych badań naukowych. Do przechowywania informacje o dawcach oraz rejestracji każdej wchodzącej i wychodzącej próbki wykorzystywany jest specjalny system komputerowy BIMS. Biobank jest dostępny dla wszystkich partnerów HARC, a w przyszłości będzie dostępny dla pozostałych pracowników naukowych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Biobank HARC posiada unikalny system przechowywania próbek.
Biobank HARC jest ponadto wyposażony w:
Biobank HARC wprowadził także procedury zapewniające ochronę prywatności dawcy próbek. Bazując na wytycznych OECD na temat Ludzkich Biobanków i Baz Danych Badań Genetycznych oraz wytycznych ISBER (Międzynarodowego Towarzystwa Zbiorów Biologicznych i Środowiskowych, 2012) i zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych (29.08.1997r., Dz. U. Nr 133, poz. 883) wszystkie informacje dostarczane przez dawcę materiału biologicznego są chronione, zakodowane, a pracownicy naukowi nie mają dostępu do rzeczywistej tożsamości dawcy.
Biobank HARC jest monitorowany 24 godziny na dobę.
Kontakt:
ul. Pomorska 251, 92-213 Łódź, Budynek C5
Tel. 42 272 53 75; 42 272 53 76
e-mail: biobankharc@umed.lodz.pl