Katalog technologiczny

Tytuł:

Stabilizator rurki intubacyjnej.

Status ochrony:

Numery zgłoszeń patentowych: P.440146, DE 10 2022 134 344.8, FR 3131851.

Przedmiot:

Przedmiotem wynalazku jest stabilizator rurki intubacyjnej przystosowany do umieszczania w okolicach ust pacjenta oraz mocowany do jego głowy poprzez element paskowy. Wynalazek zawierający człon mocujący, rurkę intubacyjną oraz podstawę w postaci wydłużonej płytki, przy czym podstawa i człon mocujący wykonane są z elastycznego materiału i tworzą pojedynczy element stabilizatora. Człon mocujący stanowi element pierścieniowy połączony z dłuższą krawędzią podstawy zasadniczo w połowie jej długości. W płaszczyźnie przebiegającej wzdłuż połączenia podstawy z członem mocującym podstawa posiada poprzeczne rozcięcie, tworzące dwie rozchylne względem siebie części boczne podstawy, a człon mocujący, posiada promieniowe przerwanie obrysu, gdzie kierunek promieniowego przerwania obrysu członu mocującego pokrywa się z kierunkiem przebiegu rozcięcia w podstawie. 

Korzyści:

Rozwiązanie przewyższa inne tego typu systemy dostępne na rynku z uwagi na: 

  • Szybszy i łatwiejszy montaż nie wymagający taśmy (jest wykonany jedynie z jednego elementu, który nie musi być fabrycznie łączony z paskiem). 
  • Niższe koszty produkcji wynikające z uproszczonej budowy. 
  • Lepsze właściwości bakteriostatyczne dzięki zastosowaniu gładkich powierzchni. 
  • Większy komfort pacjenta dzięki zastosowaniu przyjaznego w dotyku silikonu. 
  • Z racji elastyczności lepiej dostosuje się do profilu twarzy. 
  • Przyjazny dla środowiska silikon oraz budowa umożliwiająca automatyczne rozłączenie paska i części silikonowej (segregacja odpadów). Stabilizator jako wersja prototypowa jest tworzony na drukarkach 3D, jednak w produkcji masowej będzie on odlewany z formy.

Etap prac:

Gotowy produkt.

Zastosowanie:

Przedmiotem wynalazku jest stabilizator rurki intubacyjnej, przeznaczony do stosowania przez służby ratownictwa medycznego jak również w warunkach szpitalnych, ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów intensywnej terapii oraz torakochirurgii. 

Kontakt:

@: sylwia.grzelak@umed.lodz.pl, tel.: 502 447 575 

Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0”, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (PO IR), MNiSW/2020/332/DIR

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).