Katalog technologiczny

Tytuł:

Sposób wytwarzania wielowarstwowego urządzenia mikrofluidalnego do prowadzenia hodowli tkankowych w warunkach dynamicznych.

Status ochrony:

Pat.238703 

Przedmiot:

Przedmiot wynalazku stanowi sposób wytwarzania wielowarstwowego urządzenia mikrofluidalnego (platformy) do prowadzenia hodowli tkankowych w warunkach dynamicznych (przepływowych), złożonego z co najmniej sześciu warstw, w tym: dna i wieka, warstwy klejowej, co najmniej jednej pomocniczej warstwy szklanej, co najmniej jednej elastomerowej warstwy funkcjonalnej oraz co najmniej jednej warstwy hydrożelowej. 

Korzyści:

Wynalazek umożliwia wytworzenie in silico warunków dynamicznych, wiernie naśladujących warunki in vivo, będących efektem przepływu płynu w naczyniach układu krwionośnego i limfatycznego oraz w obrębie macierzy zewnątrzkomórkowej, naśladujących zjawiska obecne w organizmach żywych, takie jak: zjawiska transportu tlenu, substancji odżywczych, leków i metabolitów, a niemożliwe do odwzorowania in vitro podczas klasycznych hodowli tkankowych: kulturach zawiesinowych, na podłożach stałych i rusztowaniach.. Możliwość ograniczenia wykorzystania modeli zwierzęcych w badaniach nowych leków oraz przyspieszenia badań przedklinicznych z uwagi na wysoką powtarzalność wyników i zgodność sztucznych tkanek z materiałem genetycznym człowieka.  

Etap prac:

Technologia gotowa do użytku. 

Zastosowanie:

Technologia może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach badań laboratoryjnych: inżynierii tkankowej, badań farmakologicznych i onkologicznych, badań z wykorzystaniem komórek macierzystych. 

Kontakt:

@:  sylwia.grzelak@umed.lodz.pl, tel.: 502 447 575 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.