Katalog technologiczny

Tytuł:

Związek do zastosowania w zapobieganiu i/lub leczeniu chorób neurodegeneracyjnych zależnych od stresu retikulum endoplazmatycznego

Status ochrony:

EP 3 815 682 A1 / Przyznana ochrona, Patent nr 241218 

Przedmiot:

Przedmiotem wynalazku jest związek o wzorze ogólnym I, do zastosowania jako lek, inhibitor kinazy PERK w szlaku zależnym od czynnika eIF2α, a także jego wykorzystanie w zapobieganiu i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych zależnych od stresu retikulum endoplazmatycznego, jak również chorób nowotworowych. 

Korzyści:

Wczesna diagnostyka chorób neurodegeneracyjnych na poziomie molekularnym – zapobieganie we wczesnych etapach rozwoju choroby. Inhibitor wykazuje wysoką aktywność na poziomie komórkowym przy jednoczesnym braku cytotoksyczności w stosunku do komórek ludzkich – bezpieczeństwo leku i możliwość jego zastosowania jako związku skuteczniejszego i zmniejszającego efekty uboczne występujące w tradycyjnej chemioterapii, w przypadku chorób nowotworowych. 

Etap prac:

Prace są na etapie badań przedklinicznych 

Zastosowanie:

Specyficzne inhibitory kinazy PERK mogą posiadać potencjalne zastosowanie jako substancja aktywna w procesie formulacji nowych leków. Związek do zastosowania w zapobieganiu i/lub leczeniu chorób neurodegeneracyjnych zależnych od stresu retikulum endoplazmatycznego – jaskry, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, jak również w leczeniu chorób nowotworowych.

Kontakt:

@:  sylwia.grzelak@umed.lodz.pl, tel.: 502 447 575 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.